Beseda a čtení se spisovatelkou Ivanou Peroutkovou

 

Kdy: v úterý 24. 4.  2018 v 18:00 hod.

 

Kde: Úřad městské části Praha-Slivenec, K Lochokovu 6, zasedací místnost

 

Kudy k nám: MHD 120, 230, 130 – výstupní stanice SLIVENEC

 
 
 
 
A jak to dopadlo?

Beseda s cestovatelem Jiřím Faflákem

 

Byl mrazivý večer a předpokládali jsme, že mnoho posluchačů na besedu nedorazí. Ale přišlo překvapivě dost návštěvníků a kdo přišel, myslím, že nelitoval.

Pan Jiří Faflák se pustil do vyprávění o Novém Zélandu s velkou chutí. Vyprávěl o nelehkém začátku, protože ještě dobře neuměl anglicky. Popisoval skromné a úsporné stravování a též lehký stesk po domově. Vycestoval na Nový Zéland na tzv. working holiday visa, které je poskytnuto žadatelům od 18 do 35 let a umožňuje získat povolení k práci v kombinaci s cestováním až na jeden rok. Po pokusu živit se jako instruktor na lezecké stěně pokračoval v práci na ovocnářské farmě. Po získání finančních prostředků se mohl pustit do svého cestovatelského snu a projel (většinou vypůjčeným autem) oba novozélandské ostrovy.Seznámil nás s přírodními krásami této země, poučil nás, kdo jsou původní obyvatelé a co pro ně znamená ragby.

 

 

 

Beseda – Nový Zéland

 

Veřejná knihovna Slivenec zve na besedu s cestovatelem Mgr. Jiřím Faflákem

 

Kdy: v úterý 27. 2. 2018 v 18:00 hod.

 

Kde: Úřad městské části Praha-Slivenec, K Lochokovu 6, zasedací místnost

 

Kudy k nám: MHD 120, 230, 130 – výstupní stanice SLIVENEC

 

 

 

 

 

 

 

Beseda o Ugandě

Zveme vás na besedu s cestovateli Kamilou Hnykovou a Liborem Hnykem
 

Kdy: v úterý 30. 1. 2018 od 18.00 hod.

Kde: Úřad městské části Praha-Slivenec, K Lochkovu 6, zasedací místnost

 

 

 

 

 

 
A jak to dopadlo?

Beseda s cestovatelem Petrem Štětinou

 

Beseda o Iránu byla velmi zajímavá. Cestovatel a majitel cestovní kanceláře Good Places povídal o Iránu dvě hodiny. Jeho komentáře jsou zasvěcené a je znát, že do Iránu jezdí už deset let. Velmi pěkné fotky předvedly historické zajímavosti staré Persie, bohatou perskou kulturu, historická města, horské vesničky, svatyně, tržiště, bazary, ale i současný život Iránců ve městech i výpravy na venkov. Mohli jsme se seznámit i s tradiční kuchyní a zvyklostmi. Kam cizinci smějí a kam ne, kam mohou ženy a kde je jim vstup zakázán.

Petr Štětina zdůrazňuje, že Irán je v současné době bezpečná země, iránští muslimové jsou mírumilovní a velmi pohostinní. Velmi by si přál, abychom se islámu přestali bát. Co je však na islámu inspirativní a přínosné zůstává stále otázkou. Možná výprava do takové země, jako je Irán, pomůže našemu vlastnímu úsudku nejlépe.

Škoda,že zůstalo málo času na dotazy.

 

Beseda o Íránu

Veřejná knihovna Slivenec vás zve na cestovatelskou besedu s cestovatelem Petrem Štětinou (cestovní kancelář GOOD PLACES)

Kdy: v úterý 9. 1. 2018 v 18.00 hod.

Kde: Úřad městské části Praha-Slivenec, K Lochkovu 6, zasedací místnost

 

 

A jak to dopadlo?

Cestovatelská beseda s Vackovými

 

V úterý 14. 11. přednášeli v zasedací místnosti Monika a Jirka Vackovi o své cyklovýpravě na Nový Zéland. Nebyli u nás ve Slivenci poprve. S jejich cestováním jsme už byli seznámeni dříve a máme ve fondu knihovny jejich úžasné knihy. Na Nový Zéland jeli nejen na těžko, ale též s oběma dětmi, tříletou Barborkou a jedenáctiměsíčním Jirkou.

Dvě kola, vozík, stan, dvě malé děti, 327 litrů výbavy v brašnách, nočník a spousta plen, cesta trvala tři měsíce.

 

Je mnoho cestovatelů a též se pořádá mnoho besed o cestování. Čím jsou Vackovi originální?

Cestují na vlastní pohon (úžasná fyzická kondice), cestují skromně ( pečlivě zvažují, za co utratí peníze v cizí zemi), zajímá je krajina, příroda, pamětihodnosti, všímají si běžného života místních lidí. Jejich předností je jazyková vybavenost, ale ještě k tomu velmi dobrá komunikativnost a zájem o lidi. Toto jim umožnuje a i při cestě s dětmi, kdy je cestování ještě náročnější, najít dobré zázemí pro nocleh.Tak měli možnost poznat domácí nebo jiné cizince na cestách. Něco takového s cestovkou nezažijete.

 

Takže závěrem – citace z jejich knihy:

Čím nás však Nový Zéland nakonec nejvíce uchvátil, byli místní lidé – „Kiwíci“. Jejich bezprostřednost, nadhled, ochota pomoci či nabídnout přímo na ulici nocleh a vzít si vás na několik dní do svého domu nás fascinovala. Takovou lidskou pomoc jsme poznali málokde.

 

Je škoda, že nepřišlo více posluchačů, Vackovi by si to zasloužili. Jejich beseda trvala dvě hodiny a byla na vysoké profesionální úrovni.

 

 

 

 

Nový Zéland – expedice sakra na těžko                                           

Zveme vás na cestovatelskou besedu Moniky a Jirky Vackových                    

Kdy: v úterý 14. 11. 2017 v 18:00 hod.

Kde: Úřad městské části Praha-Slivenec, K Lochkovu 6, zasedací místnost

 

Touhu poznávat svět ze sedla kola mají Monika a Jirka Vackovi v krvi, a tak překážkou k další jejich velké cestě nebyly ani jejich dvě malé děti. I když Péťa přišel na svět teprve koncem ledna 2015 a poněkud komplikovaněji, na konci prosince téhož roku už seděl se svou tříletou sestrou Bárou v letadle, aby se spolu s rodiči podíval vůbec nejdál, kam to z České republiky jde – na Nový Zéland. Ve vozíku zapojeným za tatínkem najeli za tři měsíce 4010 kilometrů a noci trávili převážně ve stanu. Pro rodiče to však tentokrát byla úplně jiná dimenze cestování. Odpočinek téměř neexistoval. Ale i tak to byla opět nezapomenutelná cesta, o kterou se s vámi rádi podělí.

Více: www.altiplano.cz

Knihu -  Monika a Jirka Vackovi: Nový Zéland – sakra na těžko, možno půjčit v KNIHOVNĚ ve Slivenci

 

 

A jak to dopadlo?

Přednáška a beseda s PhDr. Jindřichem Nollem

V úterý 3. 10. 2017 se v zasedací síni městského úřadu konala přednáška  PhDr. Jindřicha Nolla. Vyslechli jsme mnoho zajímavostí z historie Slivence, Holyně a okolních míst a v závěru nás dr. Noll ještě „protáhl“ Prokopským údolím a to až k některým současným informacím. Slivenečtí a holynští se sešli v hojném počtu a bylo vidět, že se o místo, kde žijeme, aktivně zajímají. Někteří návštěvníci též využili této příležitosti a přítomnosti starostky RNDr.Jany Plamínkové a kladli dotazy na současnou situaci kolem budování tramvajové trasy. Přednáška přinesla mnoho zajímavých informací, jen forma mohla být živější a určitě by přispěla k bohatší diskusi.

 

 

 

 

 

A jak to dopadlo?
Beseda s PhDr. Ivo Šmoldasem
 

Setkání s PhDr. Ivo Šmoldasem proběhlo za hojné účasti domácích i přespolních návštěvníků. Není divu, protože je to velmi známá osobnost, umí vtipně glosovat současné společenské a politické dění a především je to člověk nabitý pozitivní energií. Snad právě proto přišlo tolik lidí, i když byl krásný májový večer, který daleko spíš lákal k posezení na zahradě nebo v zahradní restauraci. Rádi bychom připomněli, že Ivo Šmoldas není jen bavičem známým z médií, ale též vynikajícím překladatelem z angličtiny. Jeho oblíbeným autorem je Kingsley Amis, jehož tři tituly můžete najít v naší knihovně.

Jde o knihy: Jakeův problém, Chci to hned a Staří parťáci.

Tak pokud je vám blízký suchý anglický humor, přijďte, tyto knihy na vás čekají.

 

Beseda s PhDr. Ivo Šmoldasem, scenáristou, překladatelem, moderátorem a básníkem

Zveme Vás na besedu dne 23. 5. 2017 od 18:00 h tradičně v zasedací místnosti úřadu. PhDr. Ivo Šmoldas býval českým básníkem, nakladatelským redaktorem a překladatelem, dnes je z něj spíše glosátor, moderátor, vypravěč a z božího dopuštění i herec.

Kdy: v úterý 23. května 2017 od 18:00 hod.

Kde: Úřad městské části Praha-Slivenec, K Lochkovu 6, zasedací místnost

V České televizi svého času připravoval pravidelný pořad o knižních novinkách Knižní svět, na Rádiu Impuls po několik let den co den pronášel aktuální glosy, jejichž výběr posléze vyšel i knižně, dokonce ve dvou svazcích. Na Dvojce Českého rozhlasu uvádí vlastní zábavnou talk show Lenoška Iva Šmoldase a kromě toho, že rejdí po vlastech
českých, aby svým vyprávěním obveseloval ctěné obecenstvo, přijal i roli v rovněž putovní divadelní komedii Zdeňka Podskalského Liga proti nevěře.

Těšíme se na vaši návštěvu.

 

 
 
A jak to dopadlo?

Když se Nepál zatřásl

V úterý 28. března mezi nás přišel RNDr. Tomáš Beránek, CSc. – cestovatel a předseda česné neziskové organizace na pomoc Nepálu - NAMASTÉ NEPÁL.

Tomáš Beránek Nepál velmi dobře zná, navštívil ho již mnohokrát, má tam hodně přátel a prostřednictvím organizace Namasté Nepál, která působí v České republice od roku 2004, se snaží pomoci nemajetnému obyvatelstvu v Nepálu. Zprostředkovává adopci chudých nepálských dětí na dálku, financuje a organizuje výstavbu škol z bambusu, pořádá vzdělávací kurzy, vysílá české učitele angličtiny a lékaře do Nepálu, zajišťuje zdravotní péči v některých těžko dostupných vesnicích a podporuje rekonstrukce staveb po zemětřesení.

Vyprávěl nám o dramatických událostech v jarních měsících 2015 po Himalájském zemětřesení, ukázal fotografie a videa ze záchranných akcí a následném úklidu trosek domečků, zoufalé snahy lidí postavit si jakoukoliv střechu nad hlavou před příchodem období dešťů. Lidé pracovali bez pomoci strojů, nářadí, bez rukavic, stavební materiál – kamení, nosili v nůších na zádech.

Zemětřesení v Nepálu 2015 začalo 25. dubna v 11:56 nepálského času s epicentrem přibližně 77 km od hlavního města Káthmándú a hypocentrem v hloubce 15 km se sílou 7,9 momentové škály (Mw). Jeden z následných dotřesů dosáhl 26. dubna síly 6,7 Mw.

Bylo to nejsilnější zemětřesení v Nepálu od roku 1934. Způsobilo rozsáhlou lavinu pod Mount Everestem, spuštěna byla také další rozsáhlá lavina v údolí Langtang. Při zemětřesení bylo poškozeno nebo zničeno mnoho památek v Údolí Káthmándú zapsaného do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nepálská vláda vyhlásila třídenní státní smutek.

Po besedě jsme si mohli zakoupit drobné řemeslné výrobky z Nepálu – profit z jejich prodeje je určen na rekonstrukci zemětřesením poškozených nepálských škol.

Krejčová

30. 3. 2017

 

Když se Nepál zatřásl

Kdy: v úterý 28. března 2017 od 18:00 hod.

Kde: Úřad městské části Praha-Slivenec, K Lochkovu 6, zasedací místnost

 

 

 

 

A jak to dopadlo?

PhDr. Vlastimil Vondruška – historik a spisovatel ve Slivenci

Protože spisovatel Vlastimil Vondruška patří mezi nejčtenější autory v knihovnách - nejen ve Slivenci, pozvali jsme jej na besedu ve čtvrtek 16. 3. 2017. Zájem veřejnosti byl veliký, do zasedací místnosti jsme se vešli jen díky toleranci všech přítomných.

Spisovatel vyprávěl o sobě – pochází z Kladna, vystudoval historii a etnografii na FF UK v Praze. Od roku 2009 se věnuje výhradně psaní. Víc než dvacet let byl aktivním horolezcem. Vyprávěl o způsobu psaní, hledání historických pramenů a fantazii dotvářející čtivý obsah svých románů. Vyprávěl o způsobu myšlení našich předků, o jejich vlastenectví, obživě, chování, lásce a věrnosti k půdě. Vyprávěl o civilizaci, jak i ta podléhá neodvratnému rytmu. Když se narodí, je mladá a silná, ambiciózní. Zesílí a užívá si vrcholu své moci. A pak vždycky následuje únava, stárnutí a často i pád. A my jsme v podobné situaci: Evropa není ochotná hájit své hodnoty. Má však ještě šanci!

17. 3. 2017

Krejčová, Knihovna Slivenec

 

PhDr. Vlastimil Vondruška – historik a spisovatel ve Slivenci

Kdy: ve čtvrtek 16. března 2017 od 18:00 hod.

Kde: Úřad městské části Praha-Slivenec, K Lochkovu 6, zasedací místnost

Nejpůjčovanější český spisovatel v našich veřejných knihovnách. Čtenáři si však nepůjčují jenom jeho středověké kriminálky, nýbrž i Přemyslovskou nebo Husitskou epopej. Na Vondruškovy knihy máme v knihovně pořadník a někteří čtenáři vypěstovanou závislost. Zveme Vás na poutavé povídání se spisovatelem, ale i pak do knihovny na vypůjčení jeho rozsáhlé tvorby. Stačí kliknout do katalogu a uvidíte, kolik knih máme od tohoto autora.

 

 

A jak to dopadlo?

Paní Nyklová na schůzku seniorů nepřijela.

Těšili jsme se na setkání, protože její optimismus, vitalita a dobrá nálada je velmi nakažlivá. Žel, někdy počasí, ledovka, věk je silnější než naše představy a plánování. Paní Nyklová si netroufla do pondělního nečasu, a tak alespoň napsala e-mail, co z její poslední knihy posluchačům přečíst. Všichni přítomní poslouchali, smáli se. Paní Nyklovou na dálku zdravíme a přejeme hlavně zdraví a sílu. Na společné setkání jsme domluveni na jaro – až bude sluníčko a teplo.

Krejčová, 8.2.2017

Anna Johana Nyklová – Babka Ťapka ve Slivenci

Pozvánka nejen pro seniory

Kdy: v pondělí 6. února 2017 od 16:00 hod.

Kde: v Klubu seniorů ve Slivenci – K Lochkovu 6 (dveře proti poště ve Slivenci)

Zveme vás na besedu s paní Nyklovou, spisovatelkou a cestovatelkou, která svým optimismem, kuráží a vitalitou může být všem příkladem. Paní Nyklová začala psát v pokročilém věku, sama se vydala na Nový Zéland po svých  sedmdesátých narozeninách. O svých cestovních zážitcích napsala knihu BABKA ŤAPKA na kraji světa aneb Nový Zéland očima české babičky. Knihu vydala na své náklady, nabídla do knihoven a besedovala se čtenáři po celé republice, byla i ve Slivenci. V lońském roce vydala knihu SNĚNÍ BABKY ŤAPKY, kde autorka mapuje svůj život a zachycuje všechny politické události v tomto období. Obě knihy jsou k vypůjčení v knihovně.

Zveme vás na besedu, autorské čtení – kde si poslední knihu budete moci koupit a nechat podepsat.

 

 

A jak to dopadlo?

Klára Smolíková – beseda s dětmi ve škole se konala 27.1.2017

Klára Smolíková měla besedu s dětmi  2.A ve slivenecké škole v pátek 27.ledna 2017. Na besedu byla rovněž pozvána pracovnice knihovny ve Slivenci. Spisovatelka Klára Smolíková je velmi šikovná, s dětmi to umí. Do povídání o svých knihách dokázala vtáhnout všechny děti. Oblékla je do dobových kostýmů, děti předváděly princeznu, loupežníka, čerta, krále, baronku – své role hrály s velkou chutí a zápalem. Přiblížili jsme si obsahy vybraných knih, prohlédli si kvalitní zpracování a překrásné barevné ilustrace. Protože setkání se spisovatelkou bylo velmi úspěšné, nakoupili jsme do knihovny ve Slivenci vybrané tituly:

Husité – ilustrace Honza Smolík – komiksový příběh

Vydáte se na dobrodružnou cestu za husity. Navštívíte vojenské ležení s vozovou hradbou, podíváte se do hladomorny, vyslechnete kázání v Betlémské kapli, prožijete zmatek na hoře Tábor, na chvilku se ocitnete v Kostnici a v Kutné Hoře. Provázet vás budou odvážní cestovatelé Mikuláš a Anežka.

Čertice Dorka – nechytej mě za slovo – ilustrace Honza Smolík

Vtipná knížka představí známá rčení, přirovnání a ustálená spojení, která v dětských očích mohou nabývat zcela jiných významů.

Knihožrouti – ilustrace Bára Buchalová

Vyprávění o čtení a tajemství ukrytém v temných koutech knihoven. Kniha je určena pro žáky prvních tříd.

Vynálezce Alva – ilustrace Luděk Bárta

Vynálezce Alva je brýlatý rozcuchaný a neposedný zrzek. „Génius“, který je nadán nezměrnou fantazií, tvořivostí, zmatkářstvím a odvahou. Nečekané zápletky – nečekané rozuzlení. Zažívá dobrodružství ve škole i mimo ni.

Na hradě Bradě – ilustrace Honza Smolík – komiks

Příběhy Bertíka a Bibi, barona Barnabáše a baronky Berty – veselé příběhy v pohádkovém světě

H.U.S. – Hus úplně světovej

Naučná kniha pro děti – dějepisné poznatky o Janu Husovi formou napínavého příběhu pro čtenáře kolem třinácti let.

Viktorka a vesmírná dobrodružství – ilustrace Honza Smolík - komiks

Komiksové příhody holčičky Viktorky, která putuje nekonečným vesmírem na palubě kosmické lodi  Lítavice a spolu s pilotem Žabžou a navigátorem Flájem zažívá různá dobrodružství.

Jak se staví město – ilustrace Honza Smolík – komiks

Dobrodružný příběh ze středověku. Dozvíte se, jak se staví hradby, kostel nebo kamenný dům. Navštívíte stavební huť, svíčkaře, dokonce i kata.

Řemesla – ilustrace Honza Smolík

Učedník Matěj vandruje po světě. Během putování nastoupí do služby k šestnácti mistrům různých řemesel. Má s sebou kamaráda čerta Lukáše.

MRTVÁ ŠELMA – Jiří W. Procházka a Klára Smolíková

První detektivka ze série SOUŘADNICE ZLOČINU. Čtenáře čeká napětí, akce, svérázný humor i promyšlený příběh s historickým pozadím. (Kniha je určena dospělému čtenáři).

 
 

Klára Smolíková – beseda

Klára Smolíková (* 1974) je česká spisovatelka, scénáristka komiksových příběhů, publicistka a velmi činorodá lektorka. Narodila se v Praze, kde vystudovala estetiku a teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Řadu let spolupracovala s dětskými časopisy, píše knížky pro děti a scénáře ke komiksům, počítačovým hrám i večerníčkům. Ráda vymýšlí způsoby, jak ze vzdělávání udělat zábavu, a to nejen ve škole, ale i v muzeích, pro která připravuje lektorské programy a aktivity pro hravé návštěvníky.

Kdy: v pátek 27. ledna 2017 od 18:00 hod.

Kde: Budova ZŠ Slivenec, Ke Smíchovu 16, Praha 5

 


Fotogalerie: Besedy

Tato fotogalerie je prázdná.