DUBEN 2018 v knihovně

Čtenářská výzva pro tento rok - mrkněte na:

www.ctenarskavyzva.cz

 

ÚNOR 2018 v knihovně

Čtení v knihovně

 

V únoru navštívily knihovnu děti z mateřské školy Ježeček a se zájmem si prohlédly, jak to v knihovně vypadá.

 

Děti ze školní družiny byly v knihovně během února dvakrát. Poslouchaly povídky od Miloše Macourka o hrnci, který vařil rajskou omáčku a o hrochovi, který se bál očkování. Při další návštěvě se seznámily s postavou Gullivera a jeho výpravě do země trpaslíků z knihy Jonathana Swifta Gulliverovy cesty.

 

Třída 1.A si zvolila Pohádku vodnickou z Čapkových Devatero pohádek a pak děti s chutí hádaly hádanky z knihy Jiřího Žáčka.

Také nás navštívila třída 3.B, kde už jsou mezi dětmi i zkušenější čtenáři. Ti si vyslechli kapitolu z knihy Jiřího Trnky Zahrada. Byli velmi pozorní a sami se projevili jako dobří vypravěči.

 

 

 

 

 

 

 

 

LEDEN 2018 v knihovně 

První lednová beseda se koná 9. 1. 2018

Další lednová beseda se koná 30. 1. 2018 - sledujte v rubrice Besedy.

 

LISTOPAD 2017 v knihovně


 

ČTENÍ pro první třídy

 

V listopadu jsme v knihovně přivítali žáky prvních tříd. 1.A s paní učitelkou Nespěšnou. Děti si poslechly povídání o tom, jak to v knihovně chodí. Pak poslouchaly povídku z knihy J. Čapka: Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen. Děti byly pozorné a šikovné. V závěru návštěvy si stačily prohlédnout naše nejnovější knížky a namalovaly nám velmi zdařilé obrázky pejska a kočičky.

Děti z 1.B - s paní učitelkou Linhartovou a její asistentkou si vyslechly kapitolu z knihy z knihy Miloše Macourka: Žofka. Děti byly seznámeny se zakládáním čtenářské kartičky, poučeny jak se v knihovně chovat, jak s knihami zacházet.

Prvňáčci budou chodit na návštěvu knihovny pravidelně jednou měsíčně a my věříme, že získáme šikovné nové malé čtenáře.

 

 

 

 

SRPEN 2017 v knihovně

SPOLEČENSKÉ HRY v knihovně

Knihovna se snaží zpestřit svoji nabídku o možnost vypůjčení společenských her. Těsně před prázdninami jsme nakoupili první várku a v průběhu srpna jsme vybrali a dokoupili ještě další hry. Lze si vybrat hru pro předškoláky, čtenáře mladší i starší a ani dospělí nepřijdou zkrátka. Většina her je určená pro hraní a zábavu celé rodiny.

Nakupovali jsme u firmy  Piatnik, která neustále vymýšlí nové způsoby zábavy tak, abyste se ve volných chvílích nenudili a mohli se bavit se svou rodinou či přáteli. Hry rozvíjejí intelekt váš i vašich dětí.

Piatnik je značka známá tím, že nepřináší pouze zábavu, ale také rozvíjí užitečné dovednosti dětí - a to nejlepší možnou formou: hrou. Může vašim předškolákům nebo školákům pomoci se začátky počtů, vylepšit jejich vizuální paměť, vyjadřovací schopnosti a umění se soustředit na podstatu problému.

A nezapomeňte: Kdo si hraje, nezlobí!

 

SEZNAM HER v současné době k zapůjčení v knihovně:

Scrabble

Scrabble junior

Děti z Carcassonne

Dixit

Dobble

Kangaroo

Chicken Out!

Shop Hop

Cartagena

Rummikub XXL

Activity Děti

Speed Cups

Activity Champion

Tik Tak Bum Junior                                                                                                                                 

MonStars

 

Knihovna Slivenec: Mgr. Jiřina Haningerová

 

 

 

ČERVENEC 2017 v knihovně

Knihy pro šikovné ruce

 

V poslední době jsme zaznamenali zájem o knihy, kde se dají najít nápady pro výtvarné práce a tvoření obecně. Přikoupili jsme proto některé nové tituly, které jsou určeny jak přímo dětem nebo kreativním dospělým, tak učitelům, vychovatelům či lektorům.

Z nových titulů uvádíme:

Smithová, Alison: Šití krok za krokem

Kniha je určená pro začátečníky v šití. Poradí, jak ušít švy, záložky, lemy, záševky, pásky a další.

Vondrová, Petra: Výtvarné nápady na celý rok.

Tvořivá inspirace pro děti od 4 do 12 let, ale i pro rodiče, učitele.

Jašurková, Petra: Nápadník do hodin výtvarné výchovy

Pro učitele a lektory.

Kreslení je hra.

Pro nejmenší.

Škola kreslení a malování.

Výtvarné nápady pro šikovné děti.

Knížka plná nápadů pro deštivá odpoledne.

102 zábavných tipů pro šikovné ruce.

Kompletní škola kreslení.

Základní dovednosti, techniky a inspirace pro výtvarníky.

 

Ze starších titulů připomínáme:

 

Klasické české dovednosti pro kluky a holky. (jde např. o výrobu klasické velikonoční pomlázky)

Šikovné ruce

Už to zvládnu!

Výtvarné hrátky s různými materiály.

Zábavné tvoření pro české děti.

 

 

 

 

 

Od července si můžete vypůjčit nejen knihu, ale také společenskou hru. Jde o tyto hry: SCRABBLE – známá hra, kterou snad ani není potřeba představovat. Můžete si procvičovat svoji slovní zásobu a upozorňujeme, že máme též junior verzi. DĚTI Z CARCASSONNE - je ještě zábavnější než Člověče, nezlob se. Bude bavit nejen děti, ale i dospělé. DIXIT - se hraje s pomocí karet a je zaměřený na představivost, fantazii a také pomáhá obohatit ústní vyjadřování. DOBBLE – zdánlivě velmi jednoduchá hra, ale úžasně zábavná. Děti vás nebudou chtít nechat vyhrát. Jde o postřehovou hru na principu oko-ruka.

 

A naše nabídka audioknih (zvukových knih) ve formě CD. Může se hodit na dlouhé cesty autem a nebo večer, kdy jsme už na čtení unavení. Jde o první nabídku a bude-li zájem o tuto formu výpůjčky, budeme kolekci audioknih rozšiřovat.

Aktuální tituly k zapůjčení:

Pro děti:

Český Honza a další pohádky

Čechura Rudolf: Maxipes Fík

Kastnerová, Alena: O líné babičce

O princezně Jasněnce a létajícím ševci

Lindgrenová, Astrid: Pipi Dlouhá punčocha

Čapek, Karel: Pošťácká pohádka

Putování za svatým grálem

Vařila myšička kašičku

Kolář, Josef: Z deníku kocoura Modroočka

Zlatovláska a jiné pohádky

 

Pro dospělé:

Läckeberg, Camilla: Andělíčkářka

Christie, Agatha: Herkulovské úkoly

Chandler, Raymond: Hluboký spánek

Marquéz, Gabriel García: Láska za časů cholery

Clarke, Stephen: Merdé! Rok v Paříži

Jánský, Filip: Nebeští jezdci

Šabach, Petr: Občanský průkaz

Hašek, Jaroslav: Osudy dobrého vojáka Švejka

Balzac, Honoré: Otec Goriot

Kafka, Franz: Proměna

Jirotka, Zdeněk: Saturnin

Forsyth, Frederick: Seznam smrti

Capote, Truman: Snídaně u Tiffanyho

Doyle, Arthur: Vzpomínky na Sherlocka Holmese

Poullain, Chantal: Život na laně

 

 

 

 

KVĚTEN A ČERVEN  2017 v knihovně

Na prázdniny chystáme nabídku audioknih a také možnost vypůjčit si zajímavou společenskou hru.

Poslední čtení s dětmi ze ZŠ Slivenec 7. 6. 2017

Dne 7. 6. 2017 ve středu přišly naposledy v tomto školním roce děti z 2.A  ZŠ s paní učitelkou Chlumskou na společné čtení. Tentokrát vybraly knihovnice téma chování u jídla, etiketa u stolu. Usoudily jsme, že by se to dětem mohlo hodit, ať při narozeninových a jiných oslavách, či při sváteční návštěvě restaurace. Čtení bylo proloženo přímo dramatickou ukázkou, jak se chovat u stolu. Všechny nás to moc bavilo, nasmáli jsme se a už se těšíme, až po prázdninách budeme v takových setkáních pokračovat.

 

 

BŘEZEN A DUBEN  2017 v knihovně

Noc s Andersenem

I letos, v pátek 31. března, v naší škole (knihovna je na to moc malá) proběhlo nocování dětí z 1. a 2. stupně v rámci celosvětového projektu Noc s Andersenem. Jen neznalým připomínáme, že se jedná též o celorepublikový projekt zaměřený na čtenářskou gramotnost dětí, jehož se slivenecká škola účastní tradičně. Četly paní učitelky, rodiče i knihovnice. Zásadní zásluhu mají paní učitelky, které jsou ochotny celou akci uspořádat a s dětmi ve škole nocovat!

 

Pravidelné čtení pro školní družinu v knihovně.

Každé úterý odpoledne od 14.00 hod. čteme v knihovně dětem. Čtení není časově dlouhé, děti potřebují po vyučování hlavně pohyb na čerstvém vzduchu, ale pokud jim v knihovně bude dobře, budeme jim číst. Začali jsme pohádkami a veselými příběhy. Děti poslouchají, jsou hodné a vnímavé. Po přečtení příběhu si společně povídáme o tom, co jsme si zapamatovali.

 

 

ÚNOR 2017 v knihovně

 

22. 2. 2017

2.A  ze Základní školy ve Slivenci v knihovně

Na všech dětech z 2. A je vidět, že s paní učitelkou Chlumskou knihovnu navštěvují často a rády. Děti umí s knihou pracovat, umí s ní zacházet a starat se o ní, umí číst, vydrží sledovat text delší d.obu, umí si vybrat knihu. Je to zásluha trpělivé učitelky češtiny, ale i rodičů. Protože bez této spolupráce a vzájemné podpory nelze dosáhnout takových výsledků.

Z Městské knihovny v Praze jsme měli na návštěvě metodičku paní Romanu Friessovou, která dětem povídala a názorně ukázala nové komiksové knihy. Četli jsme si z knih Kláry Smolíkové: ŘEMESLA, VYNÁLEZCE ALVA, KRÁLÍK MÁLEM KRÁLEM, KNIHOŽROUTI. Dětem i nám se povídání moc líbilo.

Krejčová

 

15. 2. 2017

MŠ Ježeček v knihovně

Malé děti ve věku 2-4 roky z mateřské školky v doprovodu učitelek navštívily knihovnu. Přestože v této věkové kategorii  šlo o nečtenáře, chovaly se velmi ukázněně, se zájmem si prohlížely výrazně ilustrované knihy a pozorně poslouchaly paní knihovnici Krejčovou, která jim povídala o knihách a knihovně a nakonec přečetla jednu pohádku.

 

14. 2. 2017

Družina v knihovně

V odpoledních hodinách nás navštívila družina základní školy s paní vychovatelkou. Ve skupině byly děti od 1.do 4. třídy. Některé už knihovnu znaly a hned si rezervovaly  tituly z nabídky nových knih, některé děti přišly druhý den (s náležitými údaji), aby si vyřídily vlastní čtenářskou registraci. Jsme rádi, že máme nejen nové čtenáře, ale že jsme dětem ukázaly, kde mohou strávit odpoledne po výuce a třeba si i napsat domácí úkol. Rádi pomůžeme.

 

 

 

 

 


 


 

 

 

 

LEDEN 2017 v knihovně

Leden proběhl ve znamení činností, které jsou čtenářům neviditelné – vypracování statistik činnosti za uplynulý rok, revize celého knihovního fondu. Pracovnice knihovny vybírala registrační čtenářské poplatky na nový rok 2017.

Přesto už v lednu se konala jedna beseda, a to s dendrologem ing. ALEŠEM RUDLEM. Beseda nazvaná Zajímavé stromy Prahy. Kdo přišel, nelitoval. Kromě celkového přehledu o památných a významných stromech v Praze, zmínil i skupinu pozoruhodných lip velkolistých ve Slivenci před základní školou. Lípy byly vysazeny pravděpodobně v roce 1908 u příležitosti „Stromkových slavností“. Významným stromem je i lípa na rozhraní Slivence a Holyně. Máme si ji střežit, aby nepadla za oběť plánované tramvajové trati. Mimořádně krásný a pozoruhodný strom máme též na sliveneckém hřbitově, jde o mohutný jírovec přímo proti vchodu na hřbitov. Po Praze je mnoho památných a významných stromů, ke kterým si můžete udělat s dětmi výlet. Návody kudy a kam na níže uvedených webových stránkách a v doporučené literatuře.

www.prazskestromy.cz 

V knihovně je naučná literatura k zapůjčení:

Aleš Rudl: Významné stromy – živá historie našich obcí a měst

Pavel Kyzlík, Aleš Rudl a kol.: Památné stromy Prahy

Peter Wohlleben: Tajný život stromů – co cítí a jak komunikují, objevování fascinujícího světa

Jean Giono: Muž, který sázel stromy

 

 

Udělení Čestného uznání MČ Praha – Slivenec paní Ireně Krejčové   (28.11.2016)

 http://www.praha-slivenec.cz/wp-content/uploads/2015/10/2017-01-mramor.pdf

Knihovnice paní Krejčová byla oceněna za mimořádný podíl na budování občanské společnosti ve Slivenci a za přeměnu místní veřejné knihovny v komunitní a osvětové centrum. Blahopřejeme!

 

Fotogalerie: Novinky

/album/fotogalerie-novinky/a20170222-090616-jpg/

——————————